Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1203201, vloženo 21.09.2022 15:45:15 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
O světě vysokých škol
Včera jsme měli v jedné společnosti zajímavou debatu o vysokém školství. Pochopil jsem z ní, že i tam začíná odtržení od reality, kdy univerzity a tamní výzkum, je svět sám pro sebe, který je pro ten svět vnější často zcela nezajímavý.
Kdo chce na univerzitě vydělávat a neživořit z podprůměrné mzdy, musí dělat výzkum. Výzkum je financován granty. Granty udílí grantová agentura. Protože výzkum je velmi specializovaný, sedí v komisích na schvalování grantů odborníci na danou problematiku, tedy lidé z univerzit. Tedy kolegové a přátelé žadatelů o grant. Což je naprosto ideální prostředí pro korupci.
Máme tady profesory, jejichž platové ohodnocení bez výzkumu je tragické. Musí tedy dělat výzkum, čímž si de facto dorovnávají platy. Ideální tedy je, vymyslet si něco, čemu nikdo nerozumí, nechat si to od kolegů schválit, na oplátku schválit něco jim a následně "zkoumat" nějakou absurditu s nulovým přínosem pro společnost, která je ovšem tak komplikovaná a specifická, že se v tom nikdo zvenku nebude šťourat. Následně samozřejmě je třeba ještě výsledek patřičně pozitivně orecenzovat.
Podotýkám, že se nebavím o "výzkumu" třeba ve farmacii, ale o ekonomické škole, nebo sociologii, kde výsledkem výzkumu může být zjištění, že jednonozí důchodci identifikující se jako to, jsou diskriminování při přidělování příspěvků na berle.
Má to ještě jeden aspekt a sice to, že podobné prostředí je politicky deformované a nebude určitě kohokoliv motivovat pouštět se do něčeho kontroverzního. Pro vědce je mnohem jistější, když budou zkoumat něco co momentálně frčí a přinášet takové výsledky, aby na ně nepadlo podezření, Je zcela žádoucí, aby jejich výsledky byly v linii s výsledky kolegů a nikoho nestavěli do špatného světla. Kolega vám asi nebdue přidělovat grant na výzkum, který bude popírat jeho vlastní výzkum.
Takže v době, kdy je žádoucí, aby vědci ověřovali, zpochybňovali, či nacházeli nová řešení problémů jako je covid, vakcíny, změna klimatu, se nikdo nebude hrnout do zkoumání účinnosti vakcíny, když zadání od státu je nacpat vakcíny lidu a lidé, kteří vám budou grant schvalovat sami zkoumají, jak je to super a účinné
Něco podobného se stalo s moderním uměním, ze kterého je naprosto bizarní svět sám pro sebe, který téměř nikoho normálního nezajímá a žije prakticky primárně z grantů. Funguje to vlastně obdobně.
Člověk vystuduje školu, kde ho učí někdo, kdo se neuplatnil v reálném světě. S tím, co mu škola dá, se překvapivě taktéž neuplatní a jeho hlavním zaměstnáním je nakonec práce na škole jako asistent, nebo profesor (mám mnoho takových známých). Tito lidé samozřejmě budou v těžkém sporu s případnými úspěšnými lidmi z venku. A úspěšní lidé zvenku zase nemají žádnou motivaci za mizerný plat v partě závistivých zpátečnických tragédů, mrhat svým časem.
Pracovat může absolvent i v dotované galerii, či dotovaném časopise. Tam si společně s dalšími můžou sami na sebe navzájem pět chválu a na základě těchto "recenzí", pak získávat granty od komisí, v nichž sedí další jejich kamarádi. A máme tu zacyklený svět kdy kritici, tvůrci a přidělovači grantů, jsou v zásadě titíž lidé, žijící si ve vlastním světě, přesvědčení o své nepostradatelnosti pro společnost, společností opovrhující, o který se ta společnost naprosto nezajímá, ale přesto ho musí platit.
Skutečné umění se pak odehrává někde úplně jinde. V concept art odděleních filmových a herních studií. Popkultuře. Alternativní scéně.
Že se to děje v umění je jasné už desetiletí. Že se to děje i v ekonomii a dalších oborech, mě trochu překvapilo. Nicméně ona třeba ta studie o tom, že rytíři jezdili na ponících, která vlastně ani nedokázala, že rytíři jezdili na ponících, je tak trochu z tohohle ranku. Naprostá samoúčelná obskurnost s pochybným výsledkem.
Nejsem z univerzitního prostředí, takže to možná chápu velmi zkresleně a uvítám, když mě někdo uvede na pravou míru a debatu. Nicméně včera se diskuze účastnili velmi fundovaní lidé a v zásadě jsme se na něčem obdobném shodli.
 Dan Muž47  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
22.09.2022 02:13:24
Tak na to, že nejsi z akademického prostředí, jsi ten základní princip fungování tohoto VŠ světa vystihl pěkně.
Jen snad s tím "reálným světem" bych si nebyl tak jist. Kde začíná a kde končí. Světů je mnoho a každý nějak utváříme a přetváříme a navzájem se pak vše prolíná...
Smajlík  hominid Muž40 Kategorie
21.09.2022 19:23:47
Nemám iluze, že by se korupce a nutnost dobrých kontaktů tomuto prostředí vyhnula.
A má osobní zkušenost je taková, že nejlepšími učiteli vždycky byli lidé, kteří učili vedle své vlastní praxe. Přestože bezpochyby je mnoho kvalitních pedagogů, kteří nejsou odtržení od reality a vedle učení dělají právě výzkum a vydávají vlastní knížky. Průšvih je, když učitel na výšce fakt jen učí. To většinou značí hodně volného času, bazírování na blbinách a naprosté odtržení od reality.

Za mě osobně je evoluční biologie naprosto fascinují obor. Takový člověk by měl mít přesah právě do společenských věd, které možná vždy nepřinášejí jasně dané číselné výsledky, ale to neznamená, že jejich výsledky jsou k ničemu a nutně musí být méně užitečné. K tomu když jsme u těch společenských věd. Dokud žijeme ve společnosti, tak se bez šťourání v lidech neobejdeme. Pokud tedy nežijeme na samotě u lesa. V jedné knížce jsem četla, že inteligence člověka se vyvíjela kvůli tomu, aby byl schopen odhadnout reakce druhých. A to už mluví za vše.

Ale odhadovat, kde se zkoumá něco užitečného a kde se zkoumají nesmysly bych si netroufla. A hlavně fakt nevím z jaké pozice bych to hodnotila.
 Jedna frajerka Žena22 Kategorie
21.09.2022 18:34:30
Jindřiška: souhlasím, že i na technických školách se mohou zabývat kravinami. Myslím, že i na takovém těžkém oboru matematika (důkazní), člověk na doktorátu může zkoumat kraviny - např. si "hrát" s nějakými čísly atd. (nejsem matematik), ale bylo mi řečeno, že takhle si dříve hráli rlzní světoví matematici a teoretičí fyzici až z toho byli jedni z nejdůležitějších objevů. Což ale pořád si myslím, že i tam můžou zkoumat blbosti.
Biologie je taky velmi široký pojem, člověk může dělat v laborce s doktory z medicíny, dělat ekologii (botaniku), nebo to spojit s humanitou - a dělat evolučního biologie (nebo etologa), a tam podle mě, začíná studium kravin též.

Ale pořád si stojím za tím, že je propastný rozdíl mezi humanitní/ společenskými vědami a těmi přídorvědnými a technickými.
 Mandarinka2424
21.09.2022 18:23:41
"Granty udílí grantová agentura. Protože výzkum je velmi specializovaný, sedí v komisích na schvalování grantů odborníci na danou problematiku, tedy lidé z univerzit. Tedy kolegové a přátelé žadatelů o grant. Což je naprosto ideální prostředí pro korupci."

A víš, že ty granty spíš udílí EU. Tedy lidé v zahraničí mluvící spíš německy než česky. Tady v ČR ty granty budou nic moc finančně. Pochybuju, že se jedná o korupci, u těch zahničních - což bude většina a bude z nich nejvíce peněz - určitě.


"Něco podobného se stalo s moderním uměním, ze kterého je naprosto bizarní svět sám pro sebe"
víš, mě se taky nelíbí vydávat za umění černý čtverec na větším bílém, ale jednou mi jeden člověk řekl, že jemu se to líbí


"Člověk vystuduje školu, kde ho učí někdo, kdo se neuplatnil v reálném světě. "
to hrozně záleží na škole a oboru... kamarád má IT regionální školu, a souhlasil by + by řekl, že je u něho ta škola osnovami zaostalá... já mám přírodovědeckou a nesouhlasím... u nás musí umět statistiku, programování v eRku a pythonu, práci v laborce, plynule anglicky atd. - ty by našli práce hned a ještě za velký peníze

Myslím, že je velký rozdíl mezi humanitními obory a těmi čistě přírodovědeckými a technickými. Jako fakt propastný. Na těch humanitních si doslova můžeš zkoumat co tě napadne, ale fakt vyloženě co chceš - téma si lze vymyslet. Naopak třeba medicína, farmacie, bílá biologie (medicína, molekulára, buňka atd.), fyzika, technika atd. to je zas něco úplně jiného.

Co se týče umění, to je zase něco trochu jiného - tam mi spíš přijde u většiny oborů (ne třeba tak komplexní jako je filmová režie), že pokud člověk nemá papír z oboru - tím spíš bude lepším umělcem. Znám skvělé umělce i se školou, ale pak většina těch nej, žádnou školu nemá.
 Mandarinka2424
21.09.2022 17:09:53
Tady je to uplny extreme, ja co sem zazil, tak studenti se stanou uciteli nebo delat uplne neco jineho. Je to dosti zvlastni. :D Je to opravdu uzavreny kruh, lidi jsou institutizovani, skoro jako zakladka. Druzi tam chodi jen na party a kvuli sexu.
 borec12
21.09.2022 16:27:34
Třeba tohle je výživné: Hned ten odkaz na začátku:
https://debaty.net/discussions/2877631-co-si-myslite-o-umelcich
Nebo třeba tohle:
https://debaty.net/discussions/2871528-to-je-krasa-doprcicuzjednou
Smajlík  Radič
21.09.2022 16:09:16
Zklamu tě, ale takhle to funguje bohužel i na technických školách. Na mojí škole je hodně kvalitních profesorů a vědců, ale je tu bohužel i několik vědeckých skupin, které se zabývají naprostými kravinami, stejně tak i vyučující, kteří svoje předměty neskutečně flákají. Nejhorší úkaz jsou doktorandi, kteří šli do výzkumu, jen protože je v reálném světě nikdo nechtěl zaměstnat (a to je u technického oboru co říct). Podle toho pak ten jejich výzkum taky vypadá.
Podle mě ale nemá moc cenu se tím zabývat. Dobrých vědců je většinou víc než těch špatných, nějaké vědomosti si odnese i ten nejbídnější student a v některých průmyslových odvětvích je pasivita spíš výhodou.
 Jindřiška
21.09.2022 16:04:59
Když mi vyjde čas, chodím na setkání absolventů
https://fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/setkani_2022.html
Když jsem ještě pracoval ve vývoji, zajímalo mne, jestli bych se nemohl poučit o něčem co bych při své práci mohl využít.
Ale když pro nás pořádali prohlídku kateder, většinou ty ukázky byly v duchu: "Žasněte vy venkovští burani, jak my tady v Praze jsme chytří".
Smajlík  Radič
21.09.2022 16:00:31
Petr Z Prahy: A na co TY potřebuješ polemizovat s mainstreamem?

Dan (doufám, že brzo Ban): Z toho sáhodlouhého a nezáživného slohového cvičení stačilo zachovat jenom jednu větu. Tu, kterou začíná poslední odstavec: "Nejsem z univerzitního prostředí, takže..." A stačilo. Ostatek jsou bezcenné žvásty.
Smajlík  pan doktor
21.09.2022 15:56:56
Rád bych se vyjádřil, ale jsem unavený, tak snad jindy
 achjo
21.09.2022 15:54:08
Jak je to popsáno, tak to funguje. Na humanitních fakultách především. Výsledekem je, že si nikdo netrofne polemizovat s mainstreamem.
 Petr Z PrahyPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk